A je zase pátek. Přemýšlela jsem, co by mohlo děti potěšit, a napadly mě mandaly – kruhové kresby staré jako lidstvo samo. Pradávné symboly jednoty a rovnováhy často používané v arterapii  k relaxaci, uvolnění a duševní hygieně. Zklidňují, proto jsou vhodné pro hyperaktivní děti. Zlepšují soustředění, rozvíjejí kreativitu, tiší emoce, harmonizují tělo i duši, proto jsou vhodné pro všechny. 

Klid, pohoda a soustředění jsou nezbytné i pro učení. Spojení mandal a učení se přímo nabízí. A tak jsem pro děti nakreslila speciální písmenkové mandaly – pomůcku k prvnímu poznávání písmen, k prvnímu čtení a psaní.

Můžete je vyzkoušet v dnešních Pátečních úkolech pro velké šikuly.

Udělejte si pohodičku, uvařte si třeba čajík, pusťte si příjemnou hudbu a můžete začít tvořit, relaxovat i učit se zároveň.

U písmenkových mandal

  • dítě písmenko nevybarvuje, ale projíždí tužkou nebo pastelkou.  „Dráha“ tvořená dvěma liniemi mu pomáhá vést čáru správně – napsat písmeno – seznámit se s ním. Může je napsat jednou i vícekrát, vždy stejnou barvou, nebo různými – podle chuti.
  • než začne projíždět další písmenko, dbejte, aby mandalu pootočilo. Nyní už tvar písmene zná, proto mu psaní půjde lépe a ruka se uvolní a to je to, co je potřeba.
  • si může dítě při projíždění písmen písmena nahlas říkat. Spojením pohybu, zrakového a sluchového vnímání písmene se nové písmeno snadněji naučí.
  • může ostatní políčka mandaly vybarvit, nebo jen vyplnit tečkami, čárkami, kroužky…, nebo nechat prázdná – tak, jak mandalu cítí, jak se mu líbí.

    Až bude mandala hotová, můžete si ji vystavit, protože bude krásná a je dobré, aby mělo dítě nově naučené písmeno na očích. Můžete hledat slova, která na písmenko začínají, která písmenem končí, nebo – a to je těžké – ve kterých je písmenko schované.

Školáci, kteří už písmena znají, si mohou vybarvit daleko složitější mandalu. Zlepší tím své soustředění a využijí svoji kreativitu. A hlavně, jak věřím, se dobře pobaví.

Mandaly ve formátu pdf k tisku si otevřete kliknutím na odkaz.

páteční úkoly pro velké šikuly 6

Pokud se Vám a Vašim dětem budou písmenkové mandaly líbit, najdete je od příští středy na stránkách https://jednoducheuceni.cz/

Přeji Vám i Vašim dětem krásný víkend a příjemné učení i relax s mandalami                 Jana

Jana Potůčková
Jako nadšená autorka učebnic s více než dvacetiletou praxí a neméně nadšená matka tří dětí vím, že právě rodiče mohou nejlépe pomoci svým dětem učit se lehce a s radostí. Mým posláním je ukázat Vám jak.Více informací o mně zjistíte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.