Věřím, že naše štěstí a bohatství našeho života hodně závisí na tom, co známe.
   Co znají naše děti, je     v rukou nás, rodičů.

Mojí touhou je inspirovat rodiče, kteří chtějí pomáhat svým dětem učit se snadno a s radostí a prožívat s nimi jejich školní léta ne jako dobu strachu, obav a stresu, ale jako krásný čas společných objevů, her a dobrodružství.

Jana Potůčková

Můj příběh - příběh nadšené propagátorky jednoduchého učení

Každý máme své téma. Mým je vzdělávání. Provází mě v osobním i v profesním životě. Jako matku tří skvělých dcer i jako autorku učebnic a učebních pomůcek pro 1. stupeň ZŠ, jejichž tvorbě se věnuji už téměř 25 let, nadšenou propagátorku jednoduchého učení a dnes už i autorku eBooků  Jednoduché učení, aneb jak pomoci svému dítěti učit se lehce a snadnoJak zvládnout matematiku v 1. třídě lehce a s radostíMyslím, že já a vzdělávání jsme vcelku šťastná a spokojená dvojka.

Každý máme také určité zásady, které nám usnadňují neztratit se ve spletité síti cestiček života. K mým patří mimo jiných i \"Nedělej složitě, co můžeš udělat jednoduše.\"  \" Proč trpět, když se mohu radovat.\"a myšlenka Jiřiny Prekopové, známé psycholožky českého původu, znějící přibližně \"Úkolem rodičů není určovat dětem cestu, ale provázet je na jejich vlastní, aby mohly jít jistě.\"

Odtud plyne i moje vášeň - umožnit dětem učit se snadno, jednoduše a s radostí, a moje touha - inspirovat rodiče a ukázat jim, jak v tom svým dětem mohou pomáhat.

V době, kdy šla moje první dcera do školy, jsem ale byla stejně nejistá a plná obav, jako většina ostatních rodičů...

  • Co když se nebude chtít učit? Co když jí to nepůjde?
  • Budu jí umět pomoci, když bude potřeba? A jak?
  • Dokážu jí pomáhat tak, aby moji pomoc chtěla?...

Tyto a podobné obavy mě zneklidňovaly stejně jako mnohé ostatní matky a otce. I já jsem hledala odpověď na otázky:

  • co dělat, aby mé děti zvládaly školu úspěšně, bez potíží
  • a víc – aby se jim ve škole líbilo (když už tam tráví tolik času),
  • aby se učily dobrovolně, bez nucení,
  • aby se učit chtěly, nejlépe, aby po poznatcích přímo prahly,
  • aby je učení nestálo mnoho času na úkor her, výletů, kreslení, tvoření, cestování ... a spousty dalšího, co máme rády a o co nechceme přijít.

Mým přáním bylo, aby se děti učily snadno, lehce a s radostí.

O to jsem se snažila při psaní učebnic a vymýšlení učebních pomůcek - takových, které by děti bavily, lákaly je k učení a co nejvíce jim je usnadnily. Z učebnic a pracovních sešitů, které jsem napsala, se učily tisíce dětí. Ale jak čas běžel, bylo mi stále jasnější, že pomoc a podpora rodičů jsou pro snadné učení a rozvoj dětí nezastupitelné, že ani sebelepší učebnice je nemůže úplně nahradit.

Jako rodič jsem byla ve výhodě - moje snaha přijít na kloub tomu, jak nejlépe a nejúčinněji pomáhat dcerám zvládat školu lehce a v pohodě, byla zároveň mojí pracovní náplní a studium stohů knih o rozvoji dětí a různých přístupech k jejich vzdělávání, které je pro autora učebnic „denním chlebem”, bylo a je mým velkým koníčkem.

Vím toho dost o rozvoji a vzdělávání dětí i způsobech, jak je nadchnout pro to, co se mají učit, aby se to učit i chtěly.

Baví mě vymýšlet, jak využít třídění prádla, úklid, nákup, prostírání stolu... - běžné denní činnosti... k nenápadné výuce například matematiky. Baví mě vymýšlet hry, které učí „bez učení”. Vyhledávání a vymýšlení vhodných a účinných vzdělávacích postupů, her a aktivit usnadňujících učení je mojí lehkou posedlostí.

Jsem přesvědčená, že naše štěstí a skutečné bohatství našeho života závisí ve velké míře na tom, co známe. A také jsem přesvědčená, že to, co znají naše děti, je v rukou nás rodičů.

Vím, že i mnoho jiných rodičů se snaží pomáhat svým dětem. Nemají ale výhodu, kterou jsem měla já. Mají jiná důležitá a náročná povolání a nemohou věnovat hodiny a hodiny času vymýšlení her a studiu problematiky vývoje a rozvoje dětí a jejich vzdělávání. Přistupují tedy k věci většinou intuitivně.

Ovšem znalost základních zákonitostí, znalost JAK NA TO je zde stejně důležitá, jako u jiných činností. Proto někdy pomoc nebývá úspěšná.

... vytvořila jsem proto koncepci Jednoduché učení a rozhodla se své znalosti sdílet...

Spustila jsem blog www.jednoducheuceni.cz a píši eBooky, v nichž vysvětluji principy a zásady jednoduchého učení a možnosti efektivní pomoci dětem v rozvoji a získávání konkrétních znalostí a dovedností (např. počítání), v nichž uvádím srozumitelné a jednoduché návody a postupy doplněné řadou pomůcek a her k vytištění.

Věřím, že zde i Vy najdete informace, které to, co bývá složité, udělají jednoduchým, školní trápení nahradí radostí a Vám pomohou být nejlepšími průvodci Vašich dětí na cestě k jejich šťastnému, bohatému a plnému životu.

 

 Ráda Vám pomohu pomáhat Vašim dětem učit se snadno a v pohodě.

... a spolu s nimi prožívat období jejich školní docházky ne jako dobu obav, stresu a nucení k učení, ale jako čas společných objevů, her a dobrodružství, který Vám přinese radost a štěstí a prohloubí Váš vztah.

                                                                                                                                                  Jana Potůčková

V posledních dnech odesílám stále více výukových a dekoračních pásů ABECEDA a POČÍTÁNÍ DO 20. Jak s…
Vánoce jsou za dveřmi, proto dnes začnu tipem na malé vánoční tvoření - vystřihovánkou Vločky, kterou si můžete stáhnout…
Dnes mám pro vás a vaše děti jednoduchou deskovou HRU  "ŤUKNI SEM!" pro rychlé a zábavné OPAKOVÁNÍ …