Sedni si pořádně… – Jak pořádně?!

Dnešní článek je prvním ze série věnované hlavně budoucím prvňáčkům a jejich rodičům. Užitečné informace v něm ale mohou najít všichni, kteří chtějí, aby jejich děti seděly při kreslení, psaní, či hraní si u stolu tak, jak je to pro jejich zdraví i úspěch toho, co dělají, nejlepší a nejvýhodnější – ať už jde o dvouleté dítě, které vzalo poprvé tužku do ručky, nebo žáka, pro něhož už škola není žádnou novinkou. A koneckonců – netýká se to i nás!?

Než začnu – ještě sdělení pro ty, které zajímá násobilka, s níž jsme minulý týden začali. Typy, návody a „fígle” k jejímu pohodovému zvládnutí , které vás podle ohlasů zajímají, i další hry, které ji pomohou dětem zvládnout a procvičit, budu postupně přidávat sem i na facebook Jednoduché učení i dále. Nejbližší článek najdete ve středu zde. Teď už ale…

Jak na správné sezení? A jak vlastně vypadá?

To zjistíme nejnázorněji z obrázku a popisu jeho jednotlivých částí.

U správného sezení, více než jinde, platí, že zvyk je železná košile. „Ušijme” ji tedy tak, aby byla našemu dítěti ku prospěchu.

 

 

Aby sezení neškodilo zdraví, je třeba
1. sedět na celé židli,
2. celými chodidly se opírat o podlahu, případně o podložku,
3. v kyčlích, kolenou i v kotníku mít nohy ohnuté v pravém úhlu 90° – ne méně,
4. mít kolena od sebe na vzdálenost dvou svých pěstí,
5. mít lehce zasunutou bradu – nevysunovat ji,
6. mít rovná záda – nehrbit se.

Aby toto všechno bylo možné, je nezbytná správná výška a konstrukce

židle, která musí mít
viz bod 2 a 3správnou výšku – takovou, aby se nohy sedícího mohly opřít celými chodidly o zem, případně o podložku a v kyčli, v koleni i v kotníku byl úhel 90°.
7. opěrku, sahající pod lopatky a podpírající bedra,
8. hloubku sedáku takovou, aby při sezení na celém sedáku byla vzdálenost podkolení od hrany sedáku asi 5 cm, hrana sedáku má být oblá,

a stolu, jehož
9. výška je taková, aby lokty (viz obrázek) byly asi 2 cm pod horní plochou stolu.

Umožňuje-li stůl sklopení pracovní desky, je pro psaní vhodné sklopení asi 15°, pro čtení asi 35°.

Vzhledem k tomu, že dítě roste, musíme jeho židli a pracovní stůl měnit tak, aby umožňovaly dítěti správné sezení, nebo, což je asi lepší, vybrat židli a stůl, jejichž výšku můžeme postupně měnit.

Na co si dát pozor při nákupu? Co je špatně?

– příliš vysoké opěradlo židle,
– příliš hluboký sedák židle,
– špatná výška židle,
– špatná výška stolu.

A je vůbec třeba věnovat sezení takovou pozornost?

Není pochyb, že ano. My i naše děti většinou trávíme dost času sezením – při práci, či učení – víc, než je zdrávo.
Hrbení se, kroucení, vysouvání hlavy, „sukování” nohou za nohy židle – tak tohle je můj zlozvyk, kterého ne a ne se zbavit – sezení na kraji židle… to všechno je špatně. Přetěžujeme tím některé svalové skupiny a následkem jsou křivá záda, bolesti zad a hlavy, nepozornost, únava… a logicky i horší výsledky. Nic, o co bychom stáli. Proto je dobré naučit se sedět tak, abychom si neubližovali.  A naučit to i naše děti.

Důvodů k správnému sezení je tedy dost a zlozvyky – vím o čem mluvím – se mění těžko. Začněme proto se svými dětmi správně a zdravě. A na závěr ještě jeden typ – občas není špatné přesednout na „hopsací” balón – je to zábavné a zdravé.

Další článek na téma Jak nejlépe připravit svého předškoláčka do školy si můžete přečíst zase příští pondělí zde, nebo průběžně na facebooku.

Přeji krásný den a zdravé sezení Vám i Vašim dětem             Jana

Jana Potůčková
Jako nadšená autorka učebnic s více než dvacetiletou praxí a neméně nadšená matka tří dětí vím, že právě rodiče mohou nejlépe pomoci svým dětem učit se lehce a s radostí. Mým posláním je ukázat Vám jak.Více informací o mně zjistíte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.