Koblihy a učení. Co mají společného?

Dnes končí letošní masopust. A tak jsme my holky v neděli smažily koblihy. Každý rok se na to těšíme, protože koblihy – to je hotový rituál. Celá ta příprava těsta, kynutí, plnění… a pak – kouzlo, když se pod pokličkou v horkém oleji nafoukne zlatá, kulatá kobliha, lehká jako peříčko, se světloučkým proužkem okolo. Senzace! Pak ještě vystřihnout hvězdičkové šablony z papíru na hvězdičkové pocukrování a s pusou celou od cukru můžeme jít vyhlížet jaro. Ovšem má-li být úspěch – chce to dobrý recept.

Už víte, co mají koblihy a učení společného? U jednoho i druhého je nutné vědět, jak na to. Když to víme, věci se daří. Když ne…

Pro některé děti je škola zábavou a dobrodružstvím. Pro jiné noční můrou.

Každý z nás to ví. Známe to z vlastní zkušenosti, ze svého okolí… Některé děti prostě chodí do školy rády, zvládají učivo bez větších potíží a jiné ne. Proč? Musí tomu tak být? Dá se s tím něco dělat? Můžeme s tím něco dělat my?

Každý z nás si přirozeně přeje, aby jeho dítě patřilo do první skupiny. Do té, které škola jde. Většinou jsme ochotní pomoci. Někdy pomáháme úspěšně, někdy už to taková sláva není a někdy –  čím víc se snažíme, tím je to horší. Proč?

Proč někdy naše pomoc při učení „nedopadne“?

Důvod je nasnadě – jednoduše řečeno, přistupujeme k věci více méně zcela intuitivně.

Máme-li ale v čemkoli uspět, musíme vědět, jak na to.

A jsme zpět u koblih.  Když chceme, aby se povedly, musíme znát recept – vědět, co máme dát a kolik dát, co a kdy udělat. Co s čím smíchat jako první a co přidat až později. Jak míchat a jak dlouho míchat, jak dlouho trpělivě čekat. Musíme znát optimální podmínky pro kynutí i pro smažení – a podle toho postupovat. Těsto prostě nenakyne, nepřidáme-li kvasnice. Nenakyne, když ho láskyplně a dokonale nezpracujeme a nedáme mu ke kynutí čas, klid a teploučko. Také je třeba nejdříve vykrajovat a pak teprve smažit. A zase je nutné vědět jak. Je třeba znát podstatné a respektovat to.

Na rozdíl od přípravy koblih, kdy si potřebné „jak” předem téměř určitě každý zjistí, v případě DÍTĚ – ŠKOLA – VZDĚLÁVÁNÍ tomu tak povětšinou není. Proč?

Jednoduché kuchařky „Jak na učení“ nejsou běžně k mání. Recept na to, jak pomoci dítěti zvládat školu v pohodě je rozptýlený v množství různých knih pro odborníky i laiky – tam kousek a tuhle kousek. A tak, pokud nechceme trávit hodiny a hodiny jejich studiem, postupujeme stejně, jak postupovali naši rodiče, nebo právě naopak. (Záleží na našich zkušenostech.) Snažíme se s nejlepšími úmysly. Pokus – někdy omyl.

Ruku na srdce – takhle bychom u koblih neuspěli! Recept je nutný.

Kuchařka Jak na učení

Základní zákonitosti a jednoduché principy snadného učení, způsob, jak v dítěti probudit zájem a nadšení, jak mu pomoci zvládat školu v pohodě, najdete v eBooku Jednoduché učení, aneb jak pomoci svému dítěti učit se lehce a snadno. Můžete se podívat ZDE.

Více než 20 let vymýšlím a sestavuji učebnice pro 1. stupeň ZŠ a také mám tři děti. Můj cíl (autorky učebnic i matky) je stejný jako cíl většiny rodičů – aby dětem skákaly vědomosti do hlaviček nejlépe samy a aby pro ně nebyla škola trápením.

My, rodiče, jsme nejdůležitějšími učiteli svých dětí. Naše možnosti jsou obrovské. Potřebujeme mít ale základní informace, co dělat a proč. Proto je eBook Jednoduché učení, aneb jak pomoci svému dítěti učit se lehce a snadno KE STAŽENÍ ZDARMA – dostupný každému.

Recept je tedy k mání. Vyzkoušejte jej. Poznejte základní zásady a vylepšete jej přesně na míru vašemu dítěti. Vy je znáte. Vy víte, co má rádo. Pomozte mu k úspěchu. Prožívejte školu v pohodě!

Krásný den Vám i Vašim dětem           Jana

 

 

 

 

Jana Potůčková
Jako nadšená autorka učebnic s více než dvacetiletou praxí a neméně nadšená matka tří dětí vím, že právě rodiče mohou nejlépe pomoci svým dětem učit se lehce a s radostí. Mým posláním je ukázat Vám jak.Více informací o mně zjistíte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.