Vysvědčení – bohatý zdroj informací. Jak je číst?

Pololetí je za námi, vysvědčení je tu a přináší nám důležité informace, které můžeme využít pro dobro našich dětí. Jak je číst?

Pro děti, ani pro většinu rodičů nebude asi vysvědčení velkým překvapením. Není to přece věc náhodná, nezjevuje se zčistajasna, „pracovalo“ se na ní celého půl roku. Když svým dětem věnujeme pozornost, vnímáme je a nasloucháme jim, většinou víme, jak si stojí, co jim jde, kde je bota trošku tlačí – víme, co čekat.  A teď je tu. Někdy slovní, jindy sloupec známek, které mluví jasně: 1 – výborně. Co víc si přát? 2 – velmi dobře. Umět něco velmi dobře JE velmi dobré. 3 – dobře. Kdyby šlo o dort v cukrárně, asi bychom byli docela spokojení…

Co ale můžeme zjistit dál?

Máte před sebou sloupec jedniček od vrchu až dolů, spokojené, „nepřetažené“ dítko, které má kamarády a užívá si dětství?

Vyrazte do výborné cukrárny na výborný dort, naplánujte výlet, dejte znát své nadšení, oceňte píli a snahu, společně se radujte, zajímejte se o jeho plány a sny a zahrňte je do společných aktivit.

Máte před sebou sloupec jedniček od vrchu až dolů, ale pozorujete, že je dítě unavené, „přetažené“, nemá čas na kamarády… ?

Vyrazte do výborné cukrárny na výborný dort, naplánujte výlet, dejte znát své nadšení, oceňte píli a snahu, společně se radujte a povídejte si – také o tom, čeho je moc. Kroužků, ctižádosti (jeho? vaší?), nechodí pozdě spát, jiná potíž, jiné trápení…? Naslouchejte…

Máte před sebou sloupec známek, nebo hodnocení, o kterém si myslíte, že by mohlo být lepší?

Vyrazte do výborné cukrárny na výborný dort, naplánujte výlet, společně se radujte z toho, co se povedlo (a jistě je toho dost), oceňte píli a snahu a povídejte si, vnímejte a naslouchejte.

Důvody horších výsledků mohou být totiž různé. 

  • Nechápe učivo 

  • Chybělo ( dlouhodobě z důvodu nemoci, pobytu v zahraničí, nebo i jen na určitou hodinu, nebo prostě chvíli nedávalo pozor, což je normální), učivo nepochopilo, nedohnalo, nezažilo?  – Zjistěte, co dělá potíže, a společně se učivu věnujte. Můžete využít postupy krok za krokem, pomůcky a hry, aby učení bylo názornější a zábavnější. Učivo na prvním stupni je učivo základní. Děti je musí zvládnout dokonale, protože je budou dále potřebovat a stavět na něm ve vyšších ročnících. Nakonec je také většinou všichni zvládnou. Naše včasná pomoc může ale zabránit zbytečným špatným známkám, potížím s navazujícím učivem i vzniku špatného vztahu k učení, či předmětu.
  • Nerozumí učivu? Potíže v pochopení např. matematiky může dělat metoda.
  • Nesoustředí se?

  • Mnoho inteligentních dětí má horší výsledky ve škole, protože se nedokáže soustředit.
  • Je unavené? Brzy vstává? Pozdě chodí spát? Má hodně kroužků? Příliš náročné kroužky? Tráví příliš času na počítači, nebo s mobilem? Nemá skrytou oční vadu? O tom, které školní trable mohou být zapříčiněny skrytými očními vadami, jak je odhalit, co dělat a jak je řešit, jsem psala v článku Připravenost dítěte na školní docházku. Co dělat při potížích se čtením a psaním . Můžete se podívat zde.
  • Nebaví je učení? Učit se bez zájmu je jako jezdit na saních po písku – jde to ztuha. Může pomoci vhodná motivace. Tady je pár nápadů:) Zařaďte učivo do běžných denních činností, ukažte, že znalosti, které se má dítě naučit, používáte, že jsou pro vás přínosem a že díky nim bude moci dělat něco, co dělat chce. Čtěte společně knížky, které je nadchnou, matematiku skvěle potrénujete při společných nákupech, při vaření a jiných společných činnostech, poznatky o přírodě a historii získá nejlépe na výletech… Využijte osvědčené postupy, pomůcky a hry. 
  • Možná už teď má naprosto vyhraněný zájem a ostatní nevidí, neslyší. Zkuste opět motivaci a hry, zkuste „schovat“ učivo do činností spojených s jeho zájmem. No, je to výzva:)
  • Nebo možná určitý předmět prostě není jeho parketa. Nikde není psáno (a ani to tak nebývá), že by měl být geniální spisovatel i přeborníkem v matematice a naopak. Každý má na něco talent. Každý může být v něčem nejlepší. Úkolem nás rodičů je pomoci našim dětem ten jejich objevit a rozvinout.

Uplynulé pololetí je za námi. Začíná nové. K tomu, aby bylo krásné, pohodové a úspěšné, nám mohou pomoci informace, které vyčteme z vysvědčení.  Určitě si poslední den prvního pololetí  užijme. Zasloužíme si to všichni. Děti za snahu a mnoho, mnoho nového, co si nacpaly do hlaviček za posledních pár měsíců (a že toho bylo!) a my také.

Krásný den Vám i Vašim dětem a šťastné vykročení do nového pololetí

Jana

Jana Potůčková
Jako nadšená autorka učebnic s více než dvacetiletou praxí a neméně nadšená matka tří dětí vím, že právě rodiče mohou nejlépe pomoci svým dětem učit se lehce a s radostí. Mým posláním je ukázat Vám jak.Více informací o mně zjistíte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.