Vědět je dobré, rozumět je lepší. Proč na podzim opadávají listy?

O víkendu jsme vyrazili na kola. Krása. Sluníčko svítilo přes žluté listy stromů a ty zářily jako zlaté. Kousky toho zlata vířily vzduchem a pomalu se krouživě snášely kolem nás k zemi.

Tahle nádhera patří k podzimu – zlátnoucí, červenající a rudnoucí listí stromů a jeho opadávání. To ví každé dítě. Ale, napadlo mě, rozumí tomu také? Chápe, proč se to děje? Proč na podzim listy opadávají?

Vědět a rozumět je velký rozdíl.

Spoustu se toho učíme – protože se to po nás chce. Všichni to známe. Na vysoké občas oblíbená „splachovací metoda“. Nadrtit, udělat zkoušku a jet dál. Někdy je to dobré – ALE… I když něco z takto nabytých vědomostí v hlavě zůstane, dost se toho vypaří. Ovšem pokud máme o věc zájem, chceme i rozumět. A pak je situace jiná.

Rozumět je prima a v případě malých školáků je to navíc nutný předpoklad budoucího úspěšného studia. Na prvním stupni děti získávají základní znalosti a dovednosti. Z nich budou vycházet a na nich budou stavět, proto by se je měly nejen naučit, ale měly by jim i rozumět.  K tomu, jak jste možná četly v eBooku Jednoduché učení, aneb jak pomoci svému dítěti učit se lehce a snadno, který je zdarma ke stažení, jim můžeme lehce pomoci hrou, společnými aktivitami a vhodnými pomůckami.

A jak je to tedy s tím listím?

Listy listnatých stromů mají velký povrch a odpaří se jimi mnoho vody. Za den i 100 až 400 litrů. Na podzim se ochlazuje. Od určité teploty se zpomalí, až zastaví přijímání vody kořeny. Opadáváním listů se listnaté stromy brání proti ztrátě vody. Kdyby listy odpařovaly vodu i v zimě, kdy ji nemůže rostlina přijímat, rostlina by vyschla. Proto listnaté stromy na podzim stáhnou z listů důležité látky, uloží si je a buňky v místě, kde list vyrůstá z větvičky začnou udumírat. Vytvoří se tak jakási zacelená jizva a list vlastní vahou odpadne.

Vidím, zkusím, porozumím!

Ověřit si a vidět, že listy odpařují vodu, je snadné.

Potřebujete:

rostlinu, větvičku s listy, nebo velký zelený list s dlouhým řapíkem – stopkou (venku už nejsou, já jsem použila list ibišku, který pěstuji doma), dvě stejné sklenice a tvrdý výkres.

Jak na to?

Z výkresu vystřihněte čtverec, kterým zakryje otvor sklenice. Udělejte do středu čtverce dírku právě tak velkou, abyste jí mohli prostrčit stopku listu, nebo větvičku. Do jedné sklenice dejte vodu. Na sklenici položte výkres s listem, či větvičkou tak, aby stopka listu, či větvička v ní byla ponořená. Přiklopte druhou sklenicí. Po určité době (pokud vše pěkně doléhá a nikde není škvíra) se na stěnách horní sklenice vysrážejí kapičky vody, kterou list vypařil.

Objevujte a bavte se.

Objevování tajemství přírody je snadné a zábavné. Je to hra, při které se děti nejen mnoho dozvědí, ale také mnohému porozumí. Čím dříve začneme, tím lépe, protože právě malé děti a předškoláci prahnou po nových objevech. A pro školáky pak může být učení hračkou. Pokud vás to láká, hledáte možnosti, nápady, inspiraci doplněné stručnou a jasně popsanou teorií, abyste věděli co, jak a proč, podívejte se na Prvouka hrou.

Hrajte si a objevujte, protože, kdo rozumí a pochopí, ten i ví.

Krásný podzim Vám i Vašim dětem Jana

Jana Potůčková
Jako nadšená autorka učebnic s více než dvacetiletou praxí a neméně nadšená matka tří dětí vím, že právě rodiče mohou nejlépe pomoci svým dětem učit se lehce a s radostí. Mým posláním je ukázat Vám jak.Více informací o mně zjistíte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.