Tvrdé a měkké souhlásky. Jak na ně? – Procvičovací hry pro děti ke stažení.

Před časem jsem dostala žádost o tip, jak prvňáčkovi vysvětlit tvrdé a měkké souhlásky.

Tvrdé a měkké souhlásky jsou učivem, podobně jako velká část učiva prvního stupně, které se nedá odvodit, nedá se na ně jít logicky, musí se prostě naučit:  „Hy, chy, ky, ry, dy, ty, ny – napíšeme tvrdé y.”

Tento druh učiva (a hlavně jeho procvičování) můžeme ale dětem zpříjemnit hrou. Hra dokáže zázraky. Proto hry tak miluji a stále je do omrzení doporučuji. Hra může udělat z nezáživného a otravného „biflování” zábavu a s tou jde pak všechno líp.

Protože hry na učení tvrdých a měkkých souhlásek nejsou k mání, jednu jsem pro Vás a Vaše děti nachystala. Najdete ji níže ke stažení zdarma. Vyzkoušejte.

Jde o hru se samokontrolou – to znamená, že v průběhu hry dítě samo pozná, když udělá chybu. Hra je vede k nalezení správného řešení.

Hry se samokontrolou mám nejraději, protože umožňují dětem samostatně pracovat bez strachu z případných chyb. Udělá-li dítě chybu, nic se neděje –  chyba se projeví a dítě může zkusit jiné řešení. Může je zkoušet opakovaně – dokud nenalezne to správné. Chyba se tak mění z obávaného strašáka na to, čím skutečně je – na cestu k poznání. Další výhodou her se samokontrolou je skutečnost, že si dítě vystačí samo, což v době, kdy je času málo, uvítají jistě i rodiče – postupuje vlastním tempem, v klidu, může přemýšlet, zkoušet, mýlit se, opravovat, učit se.

Jak tedy na tvrdé a měkké souhlásky?

Pomozme dětem si je zapamatovat.

  1. Vytiskněte hru ZDE Tvrdé a měkké souhlásky
  2. Po vytištění vystřihněte nejdříve sedmiúhelník s tvrdými souhláskami a devítiúhelník s měkkými souhláskami, které mohou sloužit jako nápovědy.
  3. Pak můžete hrát například variantu známé hry Šel jsem do zoologické zahrady a viděl jsem tam…  Tentokrát může znít úvodní věta hry třeba „Potkal jsem zeleného mužíčka a ten řekl HY.“ Dítě větu zopakuje a doplní následující tvrdou slabiku podle nápovědy… Pak opakujete větu vy a doplníte do ní další tvrdou slabiku…  Podobně můžete pomoci dítěti naučit se i měkké slabiky.
  4. Nyní může dítě procvičovat s hrou se samokontrolou.
  • Sedmiúhelník i devítiúhelník rozstřihejte podle černých čar. Vystřihněte kartičky s obrázky i se slovy a zamíchejte je.
  • Úkolem dítěte je složit sedmiúhelník, pak ke každé jeho straně přiložit obrázkovou kartu se slovem obsahujícím slabiku se stejnou tvrdou souhláskou, která je u strany sedmiúhelníku – to je snadné.
  • Najít karty se slovy (kde je y/ý a i/í nahrazeno otazníkem) obsahující tvrdé souhlásky a y/ý a přiložit je k odpovídajícím stranám sedmiúhelníku a obrázkovým kartám (viz obrázek) – to už je těžší.  Kontrolou je stejná délka stran karet.
  • Podobně může s devítiúhelníkem procvičovat měkké souhlásky.

Jestli se Vám a Vašim dětem hra líbila, napište. Budu ráda. Jestli Vás trápí jiné učivo, napište také, třeba na ně společně vyzrajeme.

Další pomůcky, návody a hry najdete na 👇
https://jednoducheuceni.cz/prehled-pomucek-her-a-postupu-…/ 

Krásný den a veselé učení:)

 

 

Jana Potůčková
Jako nadšená autorka učebnic s více než dvacetiletou praxí a neméně nadšená matka tří dětí vím, že právě rodiče mohou nejlépe pomoci svým dětem učit se lehce a s radostí. Mým posláním je ukázat Vám jak.Více informací o mně zjistíte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.