Venku je šero, zima a vlezle a doma pěkně v teple s hrnkem horkého čaje se děti, od mouky až za ušima, předhánějí, kdo vykrojí hezčí hvězdičku. Z trouby voní první plech zlatých perníčků… Tak tohle miluju! První perníčky pečeme na Mikuláše a jen se po nich zapráší. A tak pečeme dál. Co vím, i jinde je to podobné. Děti prostě perníčky zbožňují. Jak by ne? Jak s nimi začneme, vědí jistě, že Vánoce jsou za rohem. A pak – to voňavé těsto, válení, vykrajování, ještě voňavější pečení a zlatý hřeb vší té skvělé zábavy – zdobení! Jedním slovem PARÁDA. Malí pomocníci se jen hrnou.
Do takového nadšení snadno schováme i něco víc – třeba kousíček matematiky. Jen tak mimochodem. Konec konců – k pečení počítání patří. Tak proč toho nevyužít? Z eBooku Jak zvládnout matematiku v 1. třídě lehce a s radostí víte, pokud ho máte, že přirozeně, používáním znalostí v každodenních činnostech a hrách, se děti učí nejsnadněji. Hned vidí, jak a kdy mohou to, co se učí použít. Proto také to, co se naučily, po chvíli nepustí z hlavy, ale využívají, přijmou za své a lehce uplatňují dál. Je to snadné – stále stejný princip jednoduchého učení.
Abyste nemuseli ztrácet čas, přepočítala jsem pro vás náš oblíbený perníčkový recept na lžíce. Je vážně skvělý – těsto hotové na to tata a upečené perníčky nevyžadují žádné obkládání jablky, speciální skladování, čekání, ani jiné cavyky, než změknou. Jsou připravené nechat se smlsat hned. Přepočítání na lžíce je pro nenápadné vpašování matematiky výhodné, ať už chceme něco naučit předškoláčky, nebo školáky. Jak – popíši dál.
Rychlé perníčky:
30 vrchovatých polévkových lžic hladké mouky (Odměřování lžícemi není tak přesné, jako vážení, proto můžete upravit tuhost těsta přidáním další jedné, nebo více lžic mouky – a hned toho využít pro procvičení matematiky malého pomocníka.)
3 lžičky skořice
1 lžička zázvoru
1 lžička tlučeného hřebíčku
2 lžičky sody
26 lžic pokrmového tuku – např. oleje ( Jestliže právě netrénujete matematiku je lepší dát 200 g másla, ale s olejem jsou také dobré.)
10 vrchovatých polévkových lžic mletého cukru
5 polévkových lžic medu
10 polévkových lžic vody
Všechno smícháme, vypracujeme tužší těsto, rozválíme na moukou posypaném válu a vykrajujeme tvary. Pečeme na plechu vyloženém papírem na pečení 5 až 8 minut na 200 °C.
Předškoláky nechejte odměřovat a počítat lžíce. Naučí se počítat do deseti raz dva. „Dej deset lžic mouky. Každou spočítáme – jedna, dva, tři… A ještě jednou dej deset lžic mouky. Počítej, budu ti pomáhat…“ Než odměří mouku, cukr, skořici… , mají naučeno.
Prvňáčci mohou procvičovat sčítání do deseti, nebo i přičítání k desítce. „Dej deset lžic mouky a k tomu ještě tři, ať máme perníčků víc. Kolik jich dáš? A teď ještě deset lžic a k tomu sedm . Kolik to bude?“ Mohou porovnávat, čeho se dává do těsta víc – skořice, nebo zázvoru, medu, nebo vody…? Neváhejte a nechejte je psát a kreslit příklady do mouky. Bude se jim to líbit.
S druháčky můžete procvičovat sčítání do sta. S třeťáky procvičíte násobilku při zdobení. Nechejte je spočítat a nachystat správné počty dobrot na zdobení: „Pět perníčků nazdobíme mandlemi. Na každý dáme tři. Na čtyři čtverečky můžeme dát lentilky. Do každého rohu jednu. Na šest čtverečků můžeme udělat kytičky – každou z pěti cukrových kuliček….“
Fantazii se meze nekladou. Můžeme vykrajovat čtverce, obdélníky, trojúhelníky, kruhy – a procvičovat jejich názvy. Pokud si ale troufnete na perníkovou chaloupku – to už je hotová geometrie – narýsování šablon, odměření stran, sestrojení čtverce („Podívej, má všechny strany stejně dlouhé. Sousední musejí být na sebe kolmé, jinak bude chaloupka šišatá…“), obdélníku, rovnostranného trojúhelníku.
Můžeme péct z dvojnásobné dávky, z poloviční, přidávat, ubírat – podle toho, co chceme procvičit. A odměna? Ta bude tentokrát docela jistě sladká.
Ale pozor! Nic se nesmí přehánět. Jakmile uvidíte, že stačí, tak prostě stačí. Nic se neděje. Za pár dní přijdou na řadu vanilkové rohlíčky, linecké cukroví, pískové, marokánky, pracky….. i tam je občas potřeba počítat.
Krásné pečení a sladké počítání Vám i Vašim dětem
Jana