Vánoce jsou za dveřmi. K předvánoční době patří posílání vánočních přání a PF rodině, přátelům, kolegům, šéfům, obchodním partnerům…. Skvělá příležitost naučit děti v praxi – jen tak mimochodem – to, co budou ve škole i v životě mnohokrát potřebovat. Vánoční přání totiž, ať už jsou krátká, nebo delší, obsahují slova, nad jejichž pravopisem můžeme váhat – Vánoce, nebo vánoce, Vánoční, nebo vánoční, nový rok, nebo Nový rok, Ježíšek, nebo ježíšek…? Před Vánoci, nebo před Vánocemi…? Pojďme se na to podívat.
Slovo advent můžeme podle pravidel českého pravopisu napsat jen s malým počátečním písmenem – podobně jako třeba masopust. S malým počátečním písmenem píšeme i přídavné jméno adventní.
Advent je období čtyř neděl před 25. prosincem – doba dobročinnosti a příprav na Vánoce, pro křesťany doba radostného očekávání příchodu Spasitele, rozjímání a postu, začátek liturgického roku.
Slovo advent pochází z latinského slova adventus – příchod.
Ve slově Vánoce mnoho lidí chybuje, protože až do roku 1993 se psaly názvy svátků s malým počátečním písmenem. Teď se ale podle platných pravidel pravopisu píší názvy významných dnů a svátků s velkým počátečním písmenem. Takže Vánoce – píšeme s velkým V.
Slovo Vánoce je pomnožné podstatné jméno – i když označuje jeden svátek, má pouze tvary množného čísla.
1. pád Vánoce
2. pád Vánoc
3. pád Vánocům
4. pád Vánoce
5. pád Vánoce
6. pád Vánocích
7. pád Vánocemi i Vánoci
Jde o významný den a svátek, proto píšeme s velkým počátečním písmenem – Štědrý den, Štědrý večer.
Opět označení svátku, proto počáteční písmeno prvního slova píšeme velké.
Lze psát i Hod Boží s počátečními velkými písmeny v obou slovech. Vyjadřujeme tím náboženskou úctu k tomuto svátku – přivlastňovací přídavné jméno Boží od podstatného jména Bůh s velkým B vyjadřující náboženskou úctu.
Boží hod (vánoční) – 25. prosinec je dnem oslavy narození Ježíše Krista.
Záleží na tom, zda máme na mysli celý příští rok – pak píšeme s malým počátečním písmenem – nový rok, nebo jen 1. leden – pak píšeme s velkým počátečním písmenem – Nový rok. Chceme-li popřát šťastný celý příští rok, musíme napsat s malým počátečním písmenem.
Přídavná jména píšeme s malým počátečním písmenem.
Záleží na tom, co slovem myslíme.
Myslíme-li dítě – malého Ježíše, nebo název svátku – Štědrý den či Štědrý večer, musíme napsat velké počáteční písmeno.
Myslíme-li vánoční dárek, píšeme slovo ježíšek s malým písmenem.
Posílání vánočních přání je krásný zvyk. Když k psaní přání pozveme své děti, když budeme psát společně a vysvětlíte, proč psát takto a ne jinak, získají kromě skvělého pocitu, že babičce a dědečkovi napsaly samy, i mnoho nových, důležitých znalostí.
Krásný předvánoční čas.