Proč si děti někdy pletou písmena? Co s tím můžeme dělat?

 

I když se tento článek zabývá problémem, který trápí rodiče některých školáků, je právě tak určen i rodičům předškoláků, protože, jak známo, lépe je problémům předcházet, něž je hasit.


Některé děti si pletou b, pd , 69 a mají pak problémy se čtením a počítáním. Čím je to? A dá se s tím něco dělat?

Je úžasné, jak funguje náš mozek. Z výzkumů zabývajících se studiem mysli a zpracováváním informací plyne, že ke čtení písmen a číslic, což jsou dovednosti, na které „nejsme stavění“, které jsme si sami vymysleli, využívá náš mozek část určenou k poznávání objektů – věcí, zvířat i lidí – toho, co je kolem nás. Hrnek otočený ouškem vpravo, nebo vlevo, nebo dnem vzhůru je pořád hrnek a tak ho náš mozek i identifikuje.

Stejně tak ale i  b, pd, což jsou vlastně stejné, pouze otočené znaky, identifikuje jako stejné písmeno. Dítě nevidí rozdíl a dělá chyby ve čtení.

Podobně nevidí rozdíl mezi 69 a má potíže v počtech. Ze stejného důvodu některé děti píší písmena zrcadlově. Nemohou za to. Je zbytečné se zlobit.

Všem je nám jasné, že zrakem přijímáme spoustu informací. Ovšem dobře vidět ještě neznamená i dobře vnímat.

Zrakové vnímání dětí se postupně vyvíjí, zdokonaluje. Jednou z jeho složek je i schopnost zrakového rozlišování. Díky němu dítě dokáže odlišit dva různé předměty, obrázky, později znaky. Mohou se lišit barvou, velikostí, nebo právě polohou, nebo jen drobným detailem. Jestliže tedy dítě nevnímá rozdíl mezi b, pd, znamená to, že nemá dostatečně rozvinuté zrakové vnímání.

Podobně je tomu, když si plete mn, kh, ae, 08, 47, + a -…  Tyto znaky jsou si podobné. Liší se jen v drobném detailu, který dítě, jestliže nemá dostatečně rozvinuté zrakové vnímání, nepostřehne. Má pak potíže se čtením, psaním a počítáním. I když potíže mohou samy vymizet, není dobré je podcenit, už jen proto, že počáteční neúspěch může dítěti zošklivit školu, přestane mít o učení zájem a další potíž je na světě.

Co tedy s tím?

Pokud máte stejné tendence panikařit jako já – tak právě to je zbytečné. Co tedy? Z toho, co už víme, je odpověď nasnadě. Nejlepší a vlastně jediné je POMOCI dítěti ROZVINOUT JEHO ZRAKOVÉ VNÍMÁNÍ – především zrakové rozlišování.  Zní to složitě, ale v překladu to znamená, že si s ním budeme hrát.

Jak na to?

Pro začátek

  1. Vyberte složitější obrázek např. v knížce a povídejte si o něm. Můžete dítěti nabídnout hru, kdy vy budete jmenovat jednotlivé části, které na obrázku jsou, dítě je bude hledat a ukazovat.

  2. Z kartiček pexesa se složitějšími obrázky vyskládejte řadu, ve které bude každá kartička jiná, jen dvě stejné. Dítě má najít stejné.

  3. Využijte kartiček pexesa se složitějšími obrázky. Zamíchejte je a rozložte lícem nahoru. Dítě hledá dvojice.

  4. K rozvoji zrakového rozlišování ale slouží hlavně speciální řady obrázků. Jednu sadu vám připravím ke stažení zdarma. Najdete ji příští středu v následujícím článku.

Jestliže se tedy vašemu dítěti pletou písmenka, nezoufejte a zlobte se. Moc o tom před ním ani nemluvte a nabídněte mu pracovní listy – ne jako procvičování – to by je možná nechtělo – ale jako novou zábavu, hru.  Jestliže jste si již stáhli eBook zdarma Jednoduché učení, aneb jak pomoci svému dítěti učit se lehce a snadno, víte přesně, co dělat.  Víte, že hry děti nejen baví, ale i to, že hrou zvládnou věci nevídané.

Pokud máte doma předškoláčka, můžete s rozvojem zrakového vnímání začít už od 3 let. Hry k rozvoji zrakového vnímání jsou opravdu zábavné a budou se mu líbit a předejdete možným potížím. Můžete využít např. eBook Jednoduché učení – rozvoj zrakového vnímání, kde najdete, co dělat, jak a proč a 68 stran her a pracovních listů k vytištění.

Přeji Vám příjemné společné nejen podzimní hraní

Jana

 

Jana Potůčková
Jako nadšená autorka učebnic s více než dvacetiletou praxí a neméně nadšená matka tří dětí vím, že právě rodiče mohou nejlépe pomoci svým dětem učit se lehce a s radostí. Mým posláním je ukázat Vám jak.Více informací o mně zjistíte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.