„Když je nouze nejvyšší, jsou bylinky nejbližší,” říkáme u nás, když se občas objeví nějaký ten neduh. Pak sáhneme na polici pro některou z mnoha – voňavých, kouzelných, zázračných – které od jara s nadšením sbíráme a sušíme. Většinou pomohou.
Vzdělání je v našich zemích ceněnou hodnotou. Každý rok tisíce rodičů hledají pro své dítě tu nejlepší školu, učitelku, či učitele, nejvstřícnější přístup. Přes různá přání, nároky a priority hledáme všichni vlastně totéž – školu, která dá našemu dítěti solidní vzdělání a zatíží je minimálním stresem – hledáme luxus kvalitního a snadného učení.
Nabídka státních i soukromých škol je rozsáhlá. Můžeme využít vzdělávání hrazené státem, placené – dražší, nebo i velmi drahé.
Bez ohledu na cenu můžeme vybrat lépe, nebo hůř. Jestli bude dítěti škola sedět, lze odhadnout jen částečně. Uvidíme časem.
Jak? Je to překvapivě snadné. Můžeme mu poskytnout přirozené, radostné získávání znalostí s tím nejvstřícnějším možným přístupem – s NAŠÍM.
Pokud to máte podobné jako my, pokud máte rádi bylinky – chodíte na ně, pěstujete je, sbíráte je… a máte doma malé dítě, je celkem pravděpodobné, že dítko dávno před nástupem do školy pozná, pojmenuje a šmahem najde v trávě kdejaké léčivé býlí. Stejně tak je skoro jisté, že ve škole pro ně bude prvouka pohodou a za pár let bude zvládat botaniku levou zadní. Možná se pro ně stanou bylinky životní láskou, napíše knihu a bude vám míchat ty nejkouzelnější a nejvoňavější bio krémy, pleťové vody a masky… Tak to mám já a patřičně si to užívám – stejně jako spousta jiných, které moje dcera – nadšená kosmetická kuchařka – učí čarovat s bylinkami při výrobě domácí kosmetiky sobě na míru.
Většinou si ani neuvědomujeme, kolik toho známe, víme a umíme. Vlastní znalosti nám často připadají samozřejmé a obyčejné – ale nejsou. Určitě ne pro ty, kteří je nemají, nebo ještě nemají – pro naše děti.
Každý máme obrovské množství základních znalostí – jistě hravě pokryjí učivo na 1. stupni ZŠ – a pak mnoho a mnoho dalších – zcela specifických. A toto všechno, co známe, co milujeme, můžeme dětem aktivně předávat během těch nejobyčejnějších činností. Třeba právě při pěstování bylinek, na procházkách, na výletech, při práci na zahrádce, při společném čtení, kuchtění, vyrábění toho, či onoho. Koneckonců tak to vždy bývalo a fungovalo.
Všechno, co dětem ukážeme, co si mohou vyzkoušet, co je naučíme, je obohatí a usnadní jim jejich školní život. Některé učivo se pak nebudou muset učit vůbec, jiné, díky předem získaným znalostem a zkušenostem, se naučí snadněji.
Jestliže si tady nevíte rady, můžete se podívat na mé stránky, nebo na facebook, kam vkládám návody, videa, vyzkoušené postupy, hry a pokusy k snadnému učení. V posledním příspěvku na facebooku najdete video s jednoduchým pokusem, který vysvětlí všechno důležité o rostlinách, stavbě jejich těla, životě a rozmnožování. Vyzkoušejte. Další pokusy, hry a náměty na celoroční pozorování přírody najdete například v Prvouce hrou.
Hrami, třeba právě těmi z Jednoduchého učení, mohou děti zábavně zvládnout i matematiku, první psaní, čtení, vyjmenovaná slova (Jak na ně, včetně her, právě chystám)…
Možnost snadného učení tu tedy je. Navíc je v našich rukou. Chce to, nepopírám, náš čas, trpělivost a ochotu. Za ně ale děti získají mnoho znalostí, dovedností a inspirace, ušetří hodiny nudného učení, dřiny, možné neúspěchy a zklamání.
Je skvělé, že naše znalosti mohou být živnou půdou rozvoje našich dětí. Je to přirozené, správné, dávající smysl.
Nebojte se a vyzkoušejte. Funguje to spolehlivě a je to zábavné.
Krásný den Vám i Vašim dětem Jana