Blíží se září a s ním první školní den. Tento článek je tedy hlavně vás, kteří chcete potěšit své malé (i větší) školáky. Nachystala jsem vám k vytištění stránku pro vytvoření originálního obalu na čokoládu a návod k výrobě školního kornoutu 🙂
Osobně si myslím, že není vůbec špatné (i když obvykle nejsem pro velké mlsání) spojit hned na začátku školu s něčím příjemným – čokoládkou, pro prvňáčky možná i s kornoutem (je-li to u vás zvykem), protože dětská srdce a pusinky sladké milují. Začátek školy je přece jen výjimečný den:)
malá sladkost – a může to být i zdravá sladkost – sušené ovoce, oříšky… může být přínosnější, než si myslíme.
To dobře známe z Mary Poppins :
Když si dáš lžičku cukru,
hořké polyká se líp.
A v tom je právě celý vtip.
2. PRVŇÁČKŮM, kteří se většinou do školy těší, POMŮŽE (zvlášť pokud nastupují do školy, kde se s budoucími spolužáky neznají, nebo jsou nesmělí, ostýchaví, neprůbojní…) pár bonbonů, nebo malá čokoláda V NAVAZOVÁNÍ PŘÁTELSTVÍ.
A to je pro budoucí spokojenost ve škole třeba, protože…
Ne každé dítě dokáže navazovat kamarádství. Hlavně ve městech dnes děti nemají takovou možnost hrát si venku se svými vrstevníky a v této potřebné sociální dovednosti se přirozeně zdokonalovat. Jestli jim chceme pomoci, budou se nám hodit zjištění odborníků.
Z tohoto pohledu můžeme s navazováním přátelství dětem krásně pomoci hned první školní den – poradit, jak začít a jak navázat první kontakt – právě nabídkou bonbonu, nebo kousku čokolády …
Obyčejná sladkost tak začíná mít prvního září hlubší smysl:)
Napadlo mě proto nakreslit SLADKOU ABECEDU. Je tu pro vás – stáhněte ZDE abecedová čokoláda 1 ,vytiskněte a
můžete vyrobit OBAL NA ČOKOLÁDU
nebo KORNOUT. Budete potřebovat:
Výroba kornoutu je snadná:
Tradice, kdy děti dostávají při vstupu do 1. třídy kornouty se sladkostmi, pochází z Německa. Vznikla na začátku 19. století. Někde si nosí děti kornouty, kterým se říká Schultüte či Wundertüte do školy, někde je dostávají od učitelů a někde dokonce „rostou“ kornouty na stromech – kornoutovnících v zahradě pana učitele. Až jsou děti tak velké, že mohou jít do školy – tedy v první školní den, pan učitel jim je ze stromu natrhá. Tradice vychází ze zvyku německých židovských komunit, kde dětem v den, kdy dozrály ke studiu Tóry, dávali sladké pečivo ve tvaru písmen jako připomínku slov žalmu: „Tvoje slovo je v mých ústech sladší než med“.
Z Německa se tradice kornoutů dostala i k nám – ale pouze do některých oblastí.
Takže – krásný a úspěšný nový školní rok Vám i Vašim dětem a jednoduché učení s Jednoduchým učením,
s návody, hrami a pomůckami, které pomáhají rodičům pomáhat svým dětem zvládat školu v pohodě
Jana Potůčková 🙂 🙂