Proč je pomoc rodičů na 1. stupni důležitá? Jak pomáhat, aby z naší pomoci mělo dítě co největší užitek?

Nedávno jsem dala na facebook příspěvek:

Vzbudil značný ohlas. Dnešní článek bude tedy k tomuto tématu. Doufám, že zde najdete odpovědi na otázky, které Vás zajímají.


 

Nejdříve pár slov o předškolním období

Učíme se celý život. To největší učení však neprobíhá, jak by se mohlo zdát, ve škole, ale už dříve. Podle Prof. Matějčka, našeho mezinárodně uznávaného dětského psychologa, „do tří let urazí dítě polovinu své vývojové dráhy a do šesti let další čtvrtinu”! To všechno naprosto lehce, přirozeně a „bez učení”.

Zkuste si napsat, co všechno se vaše dítko naučilo před nástupem do školy. Než skončíte, bude vás pěkně bolet ruka:) A to nejde o žádné maličkosti! Vezměme například, jak rychle se dítě naučí mluvit (a kolik let později trvá naučit se další jazyk – roky a roky a stejně to někdy není valné). A to je jen jedna z mnoha dovedností a znalostí, které zvládne za pouhých šest let!

Všechno, co se dítě za tuto neuvěřitelně krátkou dobu naučí, se naučí tak dobře, že to bude moci používat celý život. A co je úplně nejúžasnější – celé toto „velké učení” probíhá v naprosté pohodě a přináší radost dítěti i všem v jeho okolí.

Nic ale nepadá shůry, dítě se neučí samo od sebe. Učí se od nás. Co vidí a slyší, napodobuje a zkouší dělat také. (Jak vidno, musíme si dát pozor:)).

Mladší školní věk – první léta školní docházky

Na základní škole má dítě získat další znalosti a dovednosti, které považujeme za základní – tedy takové, které bude potřebovat nejen pro další studium, ale v životě vůbec. Musí se je proto zase naučit dokonale. Ale – situace je teď jiná:

  • dítě se už neučí to, co je zajímá a co se naučit chce, ale to, co požaduje škola a je samotné možná nezajímá vůbec. Učení je pak obtížnější.
  • další problémy může způsobovat tempo učení, únava, nutnost soustředit se déle, než zvládne, zklamání z prvních neúspěchů, strach…

Jak potížím předejít? Základní informace uvádím v eBooku Jednoduché učení, aneb jak pomoci svému dítěti učit se lehce a snadno, který si, pokud jej ještě nemáte, můžete stáhnout zdarma ZDE.

Proč je pomoc na 1. stupni důležitá?

  • Učivo, které má dítě na 1. stupni ZŠ zvládnout, bude v budoucnu stále potřebovat. Musí se je proto naučit dokonale.

Od kdy?

  • Nejlépe hned od prvních týdnů školy, aby dítěti učení šlo hned od začátku.

Je jednodušší zvládat vše dobře, jestliže jsme dobře začali, než když je třeba nejdřív napravit a dohnat to, co se hned na samém začátku nepodařilo.

Proč právě my, rodiče, můžeme svým dětem pomoci nejlépe?

  • Protože je milujeme a jste ochotní jim pomáhat.
  • Protože nám záleží na tom, aby všechno zvládaly a neměly v budoucnu potíže.
  • Protože je známe nejlépe a víme, jak na ně i jak vzbudit jejich zájem.
  • Protože s nimi trávíme volný čas a můžeme se jim věnovat, kdy je potřeba.
  • Protože všechno, co se mají naučit, známe a můžeme jim to předat.

Jak na to?

  • S láskou, v klidu a trpělivě,
  • hravě a vesele,
  • po troškách,
  • s vědomím, že hlavní je, aby dítě učivo chápalo (dobré známky pak přijdou samy).

 

Pár užitečných informací a námětů na závěr:

  • Mějte přehled, co se bude dítě v brzké době učit a pokuste se v něm předem vzbudit o učivo zájem – ukažte mu, jak určitou znalost, nebo dovednost využíváte, jak je pro vás užitečná, co zajímavého a zábavného vám umožňuje dělat, využijte ji při společné činnosti, při hře….
  • Zajímejte se – co ve škole dělá, jak mu to jde, co se mu líbí, co ne, proč… umožněte mu učivo pochopit vhodnými pomůckami, nechejte je s pomůckami samostatně pracovat a přicházet učivu „na kloub“. Je-li potřeba, pomozte.
  • Udělejte z učení zábavu – nejvíc se dítě naučí, když se neučí – (jak víme z předškolního období). Objevujte společně na výletech, předávejte své znalosti při společných činnostech, nadchněte dítě pokusy, zaujměte je pomocí pomůcek a her…
  • Střídejte aktivity a snažte se, aby učení bylo zajímavé, protože děti se ještě nedokáží soustředit na jednu věc dlouho (například prvňáčci  jen asi 10 minut). Zase vám dobře pomohou  pomůcky a hry.
  • Naučte je, že chyby a omyly jsou součástí učení a vedou nás k hledání a nalezení správného řešení.
  • Povzbuzujte je a oceňujte nejen úspěch, ale i dílčí, malé úspěchy a snahu.
  • Pomozte, je-li třeba, ale nic nepřehánějte. Přílišná snaha, tlak, přebírání aktivity a zasahování může nadělat víc škody než užitku. Lepší než dlouhé vysvětlování jsou krátké hry a dlouhé výlety, dobré pomůcky, pohoda a klid.

Jsou děti, kterým škola jde a nemají problém. Jsou děti, které občas problémy mají. Zájem, vstřícnost, podpora, ochota probouzet aktivitu a vést, je-li třeba, jsou přínosem pro všechny. S vaší pomocí mohou rozvinout to, v čem jsou dobré, zvládnout to, co jim moc nejde, překonat potíže a zažívat úspěch a radost z učení. A o to jde.

 


Pomůcky a hry, které můžete využít najdete na https://jednoducheuceni.cz  v horní liště u jednotlivých předmětů, nebo pod článkem.


 

Doufám, že Vám dnešní informace a náměty budou užitečné a pomohou Vám i Vašim dětem.

Mnoho radosti a nejen školních úspěchů

Jana

 


Pomůcky a hry, které Vám pomohou:

Pro předškoláčky a 1. třídu:

 

 

Pro starší:

 

 

 

 

 

 

 

 

Jana Potůčková
Jako nadšená autorka učebnic s více než dvacetiletou praxí a neméně nadšená matka tří dětí vím, že právě rodiče mohou nejlépe pomoci svým dětem učit se lehce a s radostí. Mým posláním je ukázat Vám jak.Více informací o mně zjistíte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.